Piezo Motor Company’s novel series of linear piezoelectric motors represent a quantum leap in design construction of compact, high-precision, performance linear motor technologies. This new range of linear motors combines superior nanometer precision and ultrafast response at a very economical cost.
With a control step size of just 0,05 µm at full thrust or holding force, these linear motors offer 20000 steps per mm of control.
Within 20 µs to 30 µs the piezo motor has made its first step, and motion has commenced compared to a stepper motor with a typical 5 ms to start motion.
For their size and weight, these motors offer superior force density, particularly when compared with stepper and lead screw solutions.
The piezo motor consumes zero power at holding force and very low power at slow speed (0,06 W at 1 mm/s), yielding the possibility of very efficient overall duty.
Piezo Motor Company motors are immune to EMI and RF interference and have no emissions, making them ideal for a range of sensitive applications. For specialized applications (including MRI) please contact our technical team.
The innovative design and patent-protected technology packaged in stable reinforced thermoplastic makes this high-performing automation affordable for OEM equipment designers.
Our piezo motor contains no copper windings, iron laminations, or permanent magnets and is significantly more powerful by weight than EM solutions. This makes them ideally suited to weight-critical applications.
| Model | LRMO-LG |
| Part Number | LRMO-011-0280 |
| Power Supply | 12 V DC |
| Push/Pull Force | ≥ 4,0 N |
| Self-Braking Force | ≥ 4,0 N |
| Actuator Response Time | » 30 µs |
| Travel Range | 9,0 mm |
| Max Speed (continuous mode) | » 200 mm/s |
| Minimum Linear Step | < 0,04 µm (<40 nm) |
| Linear Backlash at Change of Direction | < 0,1 µm |
| Elastic Stiffness | » 220 mN/µm |
| Linear Hysteresis | <2,0 µm |
| Pitch | <450 µrad |
| Maximum Moment Mx0.07 Nm | 0,07 Nm |
| Roll | < 225 µrad |
| Maximum Moment My | 0,12 Nm |
| Yaw | < 450 µrad |
| Maximum Moment Mz | 0,9 Nm |
| Vertical Runout | 3,0 µm |
| Horizontal Runout | 6,0 µm |
| Frequency Response | 4 kHz |
| Operating Temperature | -20 °C to 80 °C |
| Maximum Load (at listed specification) | 400 g |
| Maximum Tolerable Load | 4,2 kgf |
| Max Current over velocity range | 350 mA |
| Actuator Weight | 22 g |
| Actuator Dimensions | 40 × 31 × 11 mm |
LRMO-LG-KIT (LRMO-011-0281): Linear motor with plastic enclosure, ROLR-LG-PCB driver board, power adapter, cables