Piezo Motor Company’s novel series of rotary piezoelectric motors represent a quantum leap in the design and construction of compact, high-precision performance rotary motor Technologies. Manufactured from modern lightweight, reinforced thermoplastics, this new range of rotary motors combine superior angular precision and ultrafast response.
While most stepper motors have a maximum of 400 steps per revolution, a Piezo Motor Company rotary piezo motor has ~625000 steps in a single rotation with each at full torque, stepping in <10 rad increments.
Our piezo resonator design allows for a low profile Z-height for our rotary motors.
Within 30 µs to 50 µs, the piezo motor has made its first step and motion has commenced, compared to a stepper motor with a typical 15 to 20 ms to start motion.
Piezo Motor Company’s rotary motors consume zero power at holding torque and very low power at slow speed (0.1 W at 1 RPM); yielding the possibility of very efficient overall duty.
Piezo Motor Company motors are immune to EMI and RF interference and have no emissions, making them ideal for a range of sensitive applications. For specialized applications (including MRI) please contact our technical team.
Piezo Motor Company motors contain no copper windings, magnets, or ferrous laminations making them ideally suited to weight-critical applications. Our motor housings are lightweight, reinforced thermoplastic, and they will operate at ultrasonic frequencies, making them virtually silent.
Our reduced part count means fewer failures. With no bi-material joints to delaminate or multilayer stack joints to crack, there is no susceptibility to moisture or shorting.
| Nominal Outside Diameter | 32 mm |
| Max. Torque | > 30 mNm |
| Self-Breaking Torque | > 40 mNm |
| Rotational Speed | > 100 rpm |
| Max Current Over Velocity Range |
350 mA |
| Driver Supply Voltage | 12 V |
| Response Time Range | 30 µs to 50 µs |
| Minimum Angular Step | < 10 µrad |
| Angular Hysteresis at Direction Change | < 10 arc-min |
| Operating Temperature Range | -20 to 80°C |
| Motor Weight | 85,5 g |
| Motor Dimensions | 66 x 63 x 15 mm |
| Model | Part Number | Description |
| ROMO-HS-E-LG | ROMO-011-1380 | ROMO-LG rotary hollow-shaft motor, plastic enclosure, with Encoder |
| ROMO-HS-E-LG-KIT | ROMO-011-1381 | ROMO-LG rotary hollow-shaft motor, plastic enclosure, with Encoder, ROLR-LG-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 12 V DC wall power adapter |
| ROMO-SS-E-LG | ROMO-012-1390 | ROMO-LG rotary solid-shaft motor, plastic enclosure, with Encoder |
| ROMO-SS-E-LG-KIT | ROMO-012-1391 | ROMO rotary solid-shaft motor, plastic enclosure, with Encoder, ROLR-LG-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 12 V DC wall power adapter |
ROMO-LG brochure (PDF)
ROMO-LG manual (PDF)