ROMO (plastic) and ROMO-M (metal) series piezo rotary motor with a plain hollow shaft.
Piezo Motor Company’s new range of miniature piezomotors sets new benchmarks for compact, high-performance rotary and linear piezoelectric actuators/motors. We’ve combined lightweight design with superior precision and functionality.
These piezomotors are exceptionally energy-efficient, requiring no power in the hold position while still maintaining full torque and force. This efficiency makes them ideal for demanding OEM applications where performance and cost-effectiveness are paramount.
Designed to operate at low voltage (5 to 7,5 V DC) and small currents (e.g., 30 mA), the new PMC piezomotors are available with optional factory-installed encoders and boast several distinctive features:
| Model | ROMO |
| Power Supply | 5,0 to 7,5 V DC |
| Stall Torque | ≥ 4 mNm |
| Self Braking Torque | ≥ 5 mNm |
| Actuator Response Time | » 30 µs |
| Max Speed | > 600 rpm |
| Minimum Angular Step | » 30 µrad |
| Angular Backlash | 30 µrad |
| Angular Hysteresis | 30 µrad |
| Frequency Response | 4 kHz |
| Operating Temperature | -20 °C to 80 °C |
| Maximum Axial Load | 200 g |
| Maximum Radial Load | 200 g |
| Moment of Inertia | 29,2 g·mm² |
| Maximum Radial Load | 200 g |
| Max Current over velocity range | 30 mA to 300 mA |
| Rotor Runout | ≤ 50 µm |
| Actuator Weight | 3,5 g |
| Actuator Dimensions (no shaft) | 13 x 18,7 x 9,1 mm |
| Model | Part Number | Description |
| ROMO | ROMO-011-0370 | ROMO Rotary motor, plastic enclosure, without Encoder |
| ROMO-KIT | ROMO-011-0371 | ROMO Rotary motor, plastic enclosure, without Encoder, ROLR-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 5 V DC or 7,5 V DC wall power adapter |
| ROMO-M | ROMO-012-0370 | ROMO Rotary motor, metal enclosure, without Encoder |
| ROMO-M-KIT | ROMO-012-0371 | ROMO Rotary motor, metal enclosure, without Encoder, ROLR-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 5 V DC or 7,5 V DC wall power adapter |