LRMO-E (plastic) and LRMO-E-M (metal) series piezo linear motor with Encoder
Piezo Motor Company’s new range of miniature piezomotors sets new benchmarks for compact, high-performance rotary and linear piezoelectric actuators/motors. We’ve combined lightweight design with superior precision and functionality.
These piezomotors are exceptionally energy-efficient, requiring no power in the hold position while still maintaining full torque and force. This efficiency makes them ideal for demanding OEM applications where performance and cost-effectiveness are paramount.
Designed to operate at low voltage (5 VDC) and small currents (e.g., 30 mA), the new PMC piezomotors are available with optional factory-installed encoders and boast several distinctive features:
| Model | LRMO-E |
| Power Supply | 5 V DC |
| Push/Pull Force | ≥ 0,2 N |
| Self-Braking Force | ≥ 0,25 N |
| Actuator Response Time | » 30 µs |
| Travel Range | 9,0 mm |
| Max Speed (continuous mode) | » 150 mm/s |
| Minimum Linear Step | < 0,04 µm (<40 nm) |
| Encoder Resolution (after quadrature) | 2,66 µm |
| Minimum Controlled Linear Step | 2,66 µm |
| Uni-directional Repeatability | 2,66 µm |
| Linear Backlash at Change of Direction | < 0,1 µm |
| Elastic Stiffness | » 200 mN/µm |
| Linear Hysteresis | <2,0 µm |
| Pitch | <1 mrad |
| Maximum Moment Mx0.07 Nm | 0,07 Nm |
| Roll | < 0,5 mrad |
| Maximum Moment My | 0,12 Nm |
| Yaw | <1 mrad |
| Maximum Moment Mz | 0,9 Nm |
| Vertical Runout | 3,0 µm |
| Horizontal Runout | 6,0 µm |
| Frequency Response | 4 kHz |
| Operating Temperature | -20 °C to 80 °C |
| Maximum Load (at listed specification) | 20 g |
| Maximum Tolerable Load | 4,2 kgf |
| Max Current (continuous mode) | 300 mA |
| Max. Current at the velocity 10mm/s (PWM mode) | 30-40 mA |
| Max Current over velocity range | 30 to 300 mA |
| Actuator Weight | 5,7 g (plastic) 6,7 g (metal) |
| Actuator Dimensions | 16,6 × 16,3 × 10,4 mm |
| Model | Part Number | Description |
| LRMO-E | ROMO-011-1270 | LRMO Linear motor, plastic enclosure, withEncoder |
| LRMO-E-KIT | ROMO-011-1271 | LRMO Linear motor, plastic enclosure, with Encoder, ROLR-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 5 V DC or 7,5 V DC wall power adapter |
| LRMO-E-M | ROMO-012-1270 | LRMO Linear motor, metal enclosure, with Encoder |
| LRMO-E-M-KIT | ROMO-012-1271 | LRMO Linear motor, metal enclosure, with Encoder, ROLR-PCB Electronic Driver PCB, cables, 120/240 VAC to 5 V DC or 7,5 V DC wall power adapter |
| LRMO-E-CL-KIT | ROMO-011-1271-CL | LRMO Linear motor, plastic enclosure, with Encoder, LRMO-E-PCB Electronic Driver PCB, Micro USB to USB adapter (5 V DC), cables and Python API software for Closed-Loop |
| LRMO-E-CL-M-KIT | ROMO-012-1271-CL | LRMO Linear motor, metal enclosure, with Encoder, LRMO-E-PCB Electronic Driver PCB, Micro USB to USB adapter (5 V DC), cables and Python API software for Closed-Loop |
LRMO-E brochure (PDF)
LRMO-E manual (PDF)
LRMO-E manual closed loop (PDF)
Piezo Driver (Green PCB) closed loop for LRMO-E